Z uwagi na pogarszającą się z wiekiem sprawność ruchową i osłabienie funkcji psychologicznych ludzie w podeszłym wieku w szczególnym stopniu narażeni są na kontuzje, do których najczęściej dochodzi w przestrzeni domowej. Odpowiednie przystosowanie mieszkania dla seniora jest dość kosztowne, jednak funkcjonalne, proste w obsłudze sprzęty w kuchni czy uchwyty w łazience, dla osób starszych stają się niezbędnym elementem wyposażenia.
Bezpieczny pokój dla osoby w podeszłym wieku
Zastanawiając się, jak wyposażyć dom osoby starszej, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko aktualną kondycję seniora – należy pamiętać, że z biegiem czasu dysfunkcje będą się pogłębiać. Podstawowym zaleceniem jest demontaż progów w drzwiach. By zminimalizować ryzyko potknięcia, należy zrezygnować także z dywanów i chodników (w przedpokoju osoby starszej wycieraczka powinna być mocno przytwierdzona do podłoża), usunąć zalegające kable i przewody, a podłogi regularnie impregnować środkiem o właściwościach antypoślizgowych. Szerokość drzwi powinna być na tyle duża, by pozwolić na swobodne manewrowanie balkonikiem czy kulą. Jeżeli poszerzenie futryn nie wchodzi w grę, warto zastanowić się nad zamianą tradycyjnych drzwi na przesuwne. Ze względu na pogarszający się wzrok i kłopoty z orientacją przestrzenną, duże znaczenie ma także oświetlenie. Bezpieczeństwo osób starszych zdecydowanie zwiększą czujniki ruchu umożliwiające automatyczne zapalanie świateł. Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie oświetlenia górnego prostymi w obsłudze lampami podłogowymi.
Funkcjonalna kuchnia osoby starszej
Szczególnych starań wymaga zaaranżowanie kuchni dla osoby starszej. Postawmy na proste w obsłudze, a przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu sprzęty AGD. Kuchnię gazową dobrze jest wymienić na indukcyjną, piekarnik powinien posiadać funkcję automatycznego wyłączania. Aby kuchnia seniora była bezpieczna, nie może zabraknąć w niej czujników dymu. W kuchni przystosowanej dla osoby starszej najbardziej potrzebne elementy wyposażenia powinny znajdować się w szafkach dolnych, najlepiej w szufladach, do których dostęp jest najbardziej wygodny. Dobrze spiszą się kosze cargo, łatwo wysuwane dzięki prowadnicom. Nie bez znaczenia jest rozmieszczenie mebli. Lodówka powinna stanąć przy drzwiach, w bliskim sąsiedztwie należy umieścić też blat roboczy oraz płytę grzewczą. Ustawienie sprzętów w kształt litery „U” zapewni swobodę ruchów podczas przygotowywania posiłków.
Jak przystosować łazienkę dla seniora?
Przygotowanie łazienki dla osoby starszej wiąże się, niestety, z większymi nakładami finansowymi. Do dyspozycji mamy różne akcesoria ułatwiające codzienną toaletę.
- Na sedesie dla osoby starszej warto założyć specjalną ramę asekuracyjną, ułatwiającą siadanie i wstawanie; sprawdzi się także nakładka na sedes wyposażona w poręcze (dla chorych leżących dostępne są toalety przenośne).
- W poręcze musi być zaopatrzona też umywalka – dla osoby starszej mającej problemy z utrzymaniem równowagi są one konieczne.
- Do wanny należy wstawić specjalne krzesło toaletowe, przydatny jest też antypoślizgowy schodek ułatwiający wejście do środka; bardziej niż wanna, dla osób starszych wskazana jest jednak kabina prysznicowa;
- prysznic dla seniora powinien mieć niski brodzik i składane siedzisko (alternatywą jest taboret kąpielowy); dno, podobnie jak podłogę w łazience, należy wyłożyć antypoślizgową matą.
Wygodna sypialnia osoby starszej, czyli jaka?
Podstawą wyposażenia pokoju sypialnianego jest oczywiście łóżko. Dla osoby starszej bardzo ważna jest jego odpowiednia wysokość – powierzchnia spania nie powinna sięgać wyżej niż do kolan. Do dyspozycji mamy modele z przytwierdzonymi barierkami ułatwiającymi przyjmowanie pozycji siedzącej. Podpórki możemy także dokupić oddzielnie. W sypialni, która w przypadku seniorów często spełnia także funkcje pokoju dziennego, ważne miejsce zajmują także fotele. Dla osób starszych dostępne są specjalne modele geriatryczne. Odchylane oparcie i regulowany podnóżek umożliwia szybkie przekształcenie fotela w wygodną kozetkę, idealną na popołudniową drzemkę. Bezpieczeństwo i kompleksową opiekę nad seniorami gwarantują domy spokojnej starości. Ludzie w podeszłym wieku mogą liczyć tu na nieustające wsparcie i pomoc w codziennych czynnościach, które przestają być wyzwaniem i zagrożeniem.