Jak ustrzec osoby starsze przed naciągaczami?

Wyłudzanie pieniędzy od osób starszych poprzez zastraszanie, udawanie członka rodziny czy urzędnika nie traci na popularności. Na naciąganie najbardziej narażeni są ludzie mieszkający samotnie, bez rodziny, którzy łatwowiernie dają się zwieść metodzie na wnuczka czy policjanta. Jak ustrzec osoby starsze przed oszustami?

Metody wyłudzania pieniędzy od osób starszych

Wyłudzanie pieniędzy od seniorów to dla oszustów łatwy sposób na szybkie wzbogacenie się. Ludzie w podeszłym wieku najczęściej nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i, z typową dla siebie otwartością, chętnie nawiązują kontakty z obcymi. Na oszustwa najbardziej narażone są osoby starsze mieszkające samotnie, potrzebujące towarzystwa i rozmowy.

Metody naciągania osób starszych bazują najczęściej na zaufaniu, jakim cieszą się wśród nich urzędnicy państwowi, administratorzy czy przedstawiciele różnorakich stowarzyszeń. Oszuści, podając się za pracowników ZUS-u, opieki społecznej czy fundacji, bez problemu wchodzą do domu, swoją wizytę tłumacząc koniecznością uiszczenia zaległej opłaty bądź zachęcając do wsparcia zbiórki na szczytny cel. Senior nieświadomie wskazuje miejsce przechowywania gotówki, a sprawca, korzystając z chwili jego nieuwagi, kradnie oszczędności i inne cenne przedmioty.

Jeszcze większym zagrożeniem są osoby podszywające się pod pracowników firm oferujących np. usługi telekomunikacyjne. Kusząc obietnicą bardziej korzystnych niż dotychczas warunków, podsuwają do podpisu umowy zobowiązujące seniorów do regularnego uiszczania wysokich opłat na konta prywatnych przedsiębiorstw.

Naciąganie starszych metodą na wnuczka i policjanta

Naciąganie starszych równie często odbywa się tzw. metodą na policjanta. Naciągacz podszywający się pod stróża prawa, domaga się gotówki na mandat lub kaucję dla zatrzymanego członka rodziny. Senior – działając pod presją – łatwo daje się zwieść, a nie znając realiów oddaje nawet pokaźne sumy. Przekonany o konieczności pomocy najbliższym ułatwia przestępcy zadanie. Na podobnym schemacie bazuje popularna metoda na wnuczka. W tym przypadku najpierw oszust dzwoni do „babci” lub „dziadka”, prosząc o pieniądze na nagły wydatek. Uprzedza jednocześnie, że sam nie może ich odebrać, dlatego w jego imieniu pojawi się przyjaciel, po czym zjawia się, by przyjąć pożyczkę. Rozmowy tego typu są najczęściej niezwykle emocjonalne, oszust przedstawia dramatyczny scenariusz mający utwierdzić swoją ofiarę w przekonaniu, że pieniężne wsparcie jest koniecznością. Zdarza się, że reakcją na wątpliwości seniora są pogróżki i zastraszanie. Osób starszych najlepiej zatem nie pozostawiać na dłuższy czas bez opieki i dokładnie wyjaśnić mu, jak obronić się przed oszustem.

Jak ustrzec osoby starsze przed oszustami?

Aby ustrzec osoby starsze przed oszustami należy w pierwszej kolejności uświadomić je, że nie powinny wpuszczać do mieszkania obcych, mają prawo domówić nawet, jeśli za drzwiami stoi policjant czy urzędnik. Przed zaproszeniem gościa do środka warto zadzwonić po zaufaną sąsiadkę czy sąsiada, który pomoże ocenić wiarygodność przybysza lub zapewni mu towarzystwo, gdy senior oddali się do innego pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest także przełożenie wizyty na inny termin – zyskany w ten sposób czas pozwoli, choćby telefonicznie sprawdzić, czy z danej instytucji został wysłany przedstawiciel. Wyłudzeniu pieniędzy od seniora pomoże zapobiec przekonanie go, by nigdy nie przekazywał nieznajomym nawet najmniejszych sum. Taką decyzję należy najpierw skonsultować z członkami rodziny. Oszustwo na osobie starszej z pewnością będzie trudniejsze, jeżeli przekonamy ją do trzymania oszczędności na koncie bankowym, nie zaś w domowych schowkach. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie mieszkania seniora łańcuchami i solidnymi zamkami w drzwiach. Jeżeli, mimo wysiłków, nadal obawiamy się naciągania osoby w podeszłym wieku, warto zastanowić się nad bardziej kompleksowym rozwiązaniem, np. powierzeniem bliskiego opiece w domu spokojnej starości. W ten sposób uchronimy bliskiego przed oszustami, a jednocześnie zapewnimy mu fachową opiekę, której potrzebuje.

Dodaj komentarz